Wielkanoc

To święto wypada w tym roku wyjątkowo wcześnie, więc już chyba czas zacząć przygotowania.

A na końcu czeka na Ciebie niespodzianka!

Przypomnę Ci dzisiaj kilka pomysłów na prace plastyczne, które już powstały. Wyszywanie, malowanie, wydrapywanie – wszystko to, aby ćwiczyć i rozwijać sprawność manualną przez zabawę. Zobacz zdjęcia i dokładne instrukcje poniżej.

Do dzieła!


Wyszywanka na kartonie. W sklepach na pewno znajdziesz gotowe przewlekanki z drewna i jest to świetna zabawa ćwicząca sprawność manualną. W tym wypadku używamy cudownego materiału wszystkich kreatywnych pedagogów – kartonu!

🐣 Wycinamy kształt jajka.

🐣 Nakłuwamy, aby przygotować dziurki.

🐣 Używamy igły z zaokrąglonym końcem.

🐣 „Wyszywamy” wzorek.

Pomóż dziecku w najtrudniejszych momentach lub nakłuwaniu kartonu.

Dostosuj przybory i odległość dziurek od siebie do umiejętności dziecka.

Ta praca wymaga skupienia i ćwiczy nie tylko sprawność manualną ale też np. koordynację wzrokowo-ruchową. Spróbujcie sami wyszyć piękne, kolorowe pisanki.


Pozostańmy jeszcze w temacie wyszywania na kartonie. To jest tak relaksujące zadanie, że postanowiłam zrobić jeszcze owieczkę. Można też spróbować przewlekać dziurki drucikiem kreatywnym.

🪡 Dziurki nakłuwamy tak jak przy wykonywaniu jajek.

🪡 Dostosuj ich wielkość i odległość do umiejętności dziecka.

🪡 Używamy igieł o zaokrąglonych końcówkach.

🪡 Do wykonania drugiej owieczki z drucika, musimy przygotować większe dziurki.


Kolejna dekoracja – suuuper łatwa do wykonania.Zaraz obok ulubionego przez wszystkich kartonu, z którego można wykonać wiele pomocy i ciekawych prac, leżą sobie rurki papierowe. Świetnie sprawdzają się jako stempelki, podstawki i ozdoby.

Do wykonanie tej pracy potrzebujesz tylko: rurki, nożyczki i pisaki (albo farby).

Zgnieć trochę rurkę, aby łatwo ją było wyciąć po bokach. Trzeba zostawić dół oraz boki (jeśli to możliwe), żeby wszystko się trzymało. Potem pozostaje już tylko pokolorowanie według własnego pomysłu.


Widziałam, że są już na rynku do kupienia gotowe wydrapywanki – oczywiście czarne z tęczowym podkładem. Fajna sprawa. Kiedyś tego nie było, więc trzeba było sobie radzić. Znalazłam przepis w internecie i oczywiście musiałam go wypróbować najpierw w domu, a potem na zajęciach. Zobacz filmik, przygotuj sobie miksturę i działaj.

*Podkład przygotowałam malując go farbami. Jeśli jednak chcesz przygotować pracę do drapanka za jednym razem, nie czekać, aż wyschnie – pomaluj go pastelami olejnymi. Są bardziej intensywne i nie trzeba czekać, aż wyschną.


Trochę trudniejsza, wymagająca sprawności oraz cierpliwości, ale dająca wiele satysfakcji i baaardzo relaksująca. Na początek potrzebujemy duuuużo kolorowych pasków z bloku rysunkowego. Dostosuj ich szerokość do umiejętności wykonującego – szersze paski łatwiej utrzymać w palcach i zwinąć.

🐣 No to zwijamy wszystko.

🐣 Na kartonie dla ułatwienia rysujemy paski.

🐣 Przyklejamy nasze mini rolki ciasno obok siebie. (Rolki można podkleić na końcach, jeśli Wam się rozwijają.)


Zobacz, co jeszcze mam dla Ciebie…

Koszyki wielkanocne do druku w trzech wersjach.

Aby dostać druki zapraszam do postu na Facebooku lub Instagramie po szczegóły.


Zachęcam więc do obserwowania mediów społecznościowych. Odezwij się czasem i daj znać, jeśli podoba Ci się moja praca lub jeśli po prostu skorzystasz. Będzie mi bardzo miło, jeśli mnie oznaczysz.

Tutaj znajdziesz więcej pomysłów, inspiracji oraz kreatywnych pomocy edukacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *