Sylwoterapia.

Kontynuując wątek przyrodniczy wybierzmy się dziś na wirtualną (a po przeczytaniu wpisu – realną) wycieczkę do lasu. Znasz to dziwne słowo z tytułu tego posta?

Sylwoterapia to pobudzanie organizmu do samoleczenia poprzez jego kontakt z drzewami i krzewami. Nie potrzeba do tego wymyślnych gadżetów i pomocy, wystarczy spacer lub dotyk samej rośliny. Nie jest ona jednak zalecana dla alergików, oczywiście.

Nie od dzisiaj wiadomo, że obcowanie z przyrodą daje nam radość, energię i wycisza negatywne emocje. Drzewa maja wielką moc i dają nam dużo dobrego. Spójrz na grafikę. Możesz ją zapisać i wykorzystać.



Zanim wybierzesz się na wycieczkę do lasu ze swoimi małymi (lub dużymi) ciekawskimi podopiecznymi warto poznać kilka popularnych gatunków drzew i poćwiczyć ich rozpoznawanie. W poprzednim poście Drzewa znajdziesz karty obrazkowe i ćwiczenia dobrane do nich. Cały pakiet kupisz w sklepie TUTAJ.


Kolejną ciekawostką, którą serwuje nam sylwoterapia jest to, jak konkretny gatunek drzewa na nas działa. W skrócie przedstawia się to tak:

Właściwości wybranych gatunków drzew. Na co dobrze działają?

Sosna – układ oddechowy (aromaterapia)
Brzoza – pobudza krążenie, łagodzi napięcie, poprawia metabolizm, uspokaja, jest moczopędna, reumatyzm.
Wierzba – uspokaja, działa przeciwbólowo i rozkurczowo, na bóle głowy i bóle reumatyczne.
Lipa – stymuluje pracę układu oddechowego i krążeniowego, łagodzi podrażnienia.
Dąb – redukuje stres, przywraca witalność, koncentrację, poprawia psychikę.
Jarząb – dobrze działa na psychikę i w walce z nałogami.
Buk – dobrze wpływa na koncentrację i psychikę.
Kasztanowiec – ułatwia zasypianie, działa dobrze w stanach lękowych.
Klon – działa motywująco.
Grab – podnosi odporność, ułatwia aklimatyzację.
Jesion – ułatwia panowanie nad emocjami, działa przeciwgorączkowo.
Modrzew – pobudza, regeneruje.


Nie trzeba od razu przechodzić specjalistycznych kursów, aby korzystać z tego, co nam daje przyroda. Warto jednak poczytać o tym (a w tym wypadku obejrzeć niezwykle relaksujący i pełen wiedzy film) i dowiedzieć się na przykład co to jest Shinrin-yoku.


Las i wszystko co się w nim znajduje – rośnie i mieszka – daje nam dużo dobrego. My musimy odwdzięczyć się tym samym. Przyroda nie krzyknie na nas i nie wlepi nam mandatu. Po prostu zniknie. Dlatego edukacja mówiąca o poszanowaniu i dbaniu o przyrodę jest tak ważna. Dbajmy o to już od najmłodszych lat. Zanim ruszymy do lasu przypomnij sobie oraz młodszym odkrywcom zasady jakie tam panują.

Dzielę się dzisiaj z Tobą kartami obrazkowymi, które ułatwią zrozumienie, skojarzenie i zapamiętanie zasad. Mają przejrzyste hasła, format A4 i zapisane są w formacie .pdf. Zobacz jak wyglądają.


Daj znać czy podoba Ci się taka forma wpisów z teorią oraz ciekawostkami – daj znać na Facebooku lub Instagramie.

2 thoughts on “Sylwoterapia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *