Ćwiczymy wycinanie.

Światowy Dzień Fryzjera obchodzimy 16 września. Jest to święto bardzo ciekawego zawodu i doskonała okazja do świętowania poprzez zabawy rozwijające sprawność manualną.

Myśląc o narzędziu w rękach fryzjera, jako jedne z pierwszych na myśl przychodzą nam nożyczki. Podciąć, uciąć, wymodelować. Doświadczony fachowiec posługuje się nimi bardzo sprawnie, ale przecież kiedyś musiał się tego nauczyć. Nasi podopieczni również muszą najpierw nauczyć się prawidłowego ich trzymania, nacisku i ostrożności podczas ich używania.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli kształtów i wzorów nożyczek. Stają się one coraz bezpieczniejsze – mają zaokrągloną końcówkę, są lekkie i zaprojektowane tak, aby nie można było zrobić sobie nimi krzywdy. (Jednak wyobraźnia dzieci działa i zawsze należy czuwać nad takimi aktywnościami.)

Dlaczego nabycie umiejętności wycinania i cięcia jest takie ważne?

Podczas nauki wspieramy i ćwiczymy motorykę. Zaangażowana jest cała ręka: palce, dłoń, nadgarstek, ramię; wszystkie mięśnie dłoni. Chcąc wyciąć jakiś kształt, dziecko musi skoordynować wzrok z ruchem dłoni. Ćwiczenia sprawności manualnych są niezbędne do rozpoczęcia nauki oraz późniejszego doskonalenia umiejętności pisania.

Poniżej przedstawię Ci kilka propozycji zabaw na dzień fryzjera. Na końcu postu znajdziesz darmowe druki do pobrania.


Wycinamy z tektury kółko, czyli twarz klienta naszego fryzjera. Dziurkaczem robimy kilka dziurek na górze tak, aby można było przewlec przez nie sznurek oraz druciki kreatywne. Włosy sznurkowe można zaplatać, układać lub obciąć. Włosy drucikowe można dowolnie formować i nawlec na nie koraliki.


Tutaj użyjemy niezawodnych rolek papierowych. Kartkę z bloku rysunkowego nacinamy w paski, nie do końca ją przecinając. Na dole smarujemy klejem i przyklejamy na krawędź rurki. Jeśli wykorzystamy całą długość kartki A4, to będziemy mieli więcej „włosów” do zabawy.

Później możemy nasze fryzury dowolnie wyginać, ciąć lub zakręcać.


Ostatnia na dziś propozycja to zabawa z wykorzystaniem przygotowanych przeze mnie darmowych druków. W zestawie znajduje się 5 różnych szablonów. Możesz je nie tylko wycinać po linii, ale także kolorować włosy i wyginać, dekorować i kręcić. Zobacz jak wyglądają i pobierz poniżej.


Zachęcam więc do obserwowania mediów społecznościowych. Odezwij się czasem i daj znać, jeśli skorzystasz. Będzie mi bardzo miło, jeśli mnie oznaczysz.

Tutaj znajdziesz więcej pomysłów, inspiracji oraz kreatywnych pomocy edukacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *